IMPACT Students Advance to National SkillsUSA Competition

(Story contributed to KPC Media)

KENDALLVILLE — Students representing 13 area high schools and Impact Institute traveled to Indianapolis Saturday to compete in the State SkillsUSA Competition.

Of the 86 Impact students who competed, 33 placed in the top three in their competitions as individuals or teams and will advance to the National SkillsUSA Competition in Louisville, Kentucky, June 24-28.

SkillsUSA is a partnership of students, teachers and industry working together to ensure America has a skilled workforce. Students compete for scholarships and tools of their trade.

These students, listed with their home high schools, placed in the Indiana State SkillsUSA Competition:

First place

• Automotive Collision Damage Estimating — Ethan Poyser, DeKalb;

• Additive Manufacturing — Dylan Stilwell, Churubusco, and Korbin Baker, Central Noble;

• Digital Cinema Production — Denny Blakeley and Carver Teller, both of Prairie Heights;

• Community Service — Darbie Brumbaugh, Angola; Julia Terry, East Noble; and Kaylah Willibey, Eastside;

• Audio/Radio Production — Mason Badman, Angola , and Sam Corber, Fremont;

• Engineering Technology — Alex Ehleiter, DeKalb; Chelcia Tilbury, East Noble; and Korbin Baker, Central Noble.

• Nurse Assisting — Olivia Berendt, East Noble;

• Marine Service Technology — Ethan Love, home school; and

• Nail Care — Ally Pranger, home school, and Koral Alvord, DeKalb.

Second place

• Nursing Assistant — Kylie Jordan, DeKalb;

• Welding Fabrication — Daniel Days, Kyowa French and Hunter Weber, all of East Noble;

• Photography — Isaiah Magner, East Noble; and

• Auto Collision Repair Technician — Bradyn Gates, Westview.

Third place

• Crime Scene Investigation — Taylor Mohamedali, Rylee Dotson and Emily McKinley, all Angola;

• Digital Cinema Production — Ethan Makris, Hamilton,  and Aubrey Welsh, East Noble;

• Barbering — Alyson Wright, Lakeland;

• Photography — Mary Lou DeWeese, Eastside;

• Technical Drafting — Chelcia Tilbury, East Noble;

• 3D Animation — Teddy Yagodinski, Angola,  and Taylor Stickan, Hamilton;

• Marine Service Technology — Kyle Smith, East Noble; and

• HVAC-R — Dakota Jordan, Garrett